Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 w Poznaniu

DZF „Wielkopolanie”

Nauczyciele: mgr Grażyna Rogalińska, mgr Jadwiga Banaś, mgr Zuzanna Paprzycka-POWEL, mgr Piotr Kulka
Akompaniatorzy: mgr Karolina Kaczmarek, mgr Jerzy Jóźwiak
Kontakt z kierownikiem:
Grupa wiekowa: 7 – 16 lat

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 w Poznaniu powstał w roku 1988. Około 80 dzieci i młodzieży z Poznania i okolic ćwiczy w trzech grupach wiekowych na zajęciach tanecznych, wokalnych i gry na instrumentach ludowych takich jak okaryny i flety proste. W zajęciach uczestniczy również kapela złożona z profesjonalnych muzyków. 
Celem działalności Zespołu jest przekazywanie dzieciom autentycznego folkloru polskiego poprzez kultywowanie polskich tradycji, zwyczajów ludowych, naukę tańców, przyśpiewek, gwary ludowej, zabaw oraz gry na instrumentach ludowych. Dzieci biorą udział w regularnych zajęciach. ​
Swoje umiejętności prezentują na występach w Poznaniu, Wielkopolsce i Polsce. Są ambasadorami kultury polskiej poza granicami naszego kraju. Występowały przed publicznością Francji, Holandii, Niemiec, Rosji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Węgier, Cypru, Tajwanu, Włoch, Turcji, Macedonii, Indii, Chorwacji, Serbii, Maroko, Czarnogóry i Rumunii. Występowały również w Watykanie, na audiencji u Ojca Świętego. Na festiwalach zagranicznych dzieci zawsze zdobywają ogromny aplauz publiczności, czego wynikiem są częste zaproszenia do nagrań w radiu i telewizji oraz powtórne zaproszenia  na festiwale.

W drugim roku swojej działalności Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” wystąpił na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Cepeliowskich w Krakowie, zdobywając pierwsze miejsce, zyskując ogromną aprobatę ekspertów folkloru. Średnio co dwa lata Zespół prezentuje się na Ogólnopolskich i Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Folklorystycznych, zdobywając zawsze nagrody lub wyróżnienia. Wielokrotne występy Zespołu dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, audycje w dziecięcych szpitalach, przedszkolach i szkołach są dowodem na to, że dzieci z Zespołu pragną dzielić się swoja radością, umiejętnościami i wiedzą o polskiej tradycji ze swoimi rówieśnikami.

​http://www.cioff.pl/ Twórcy programu artystycznego zadbali o jego wysoki poziom, nie tylko wykonawczy ale i również starali się nie tracić zgodności z polską tradycją. Przeniesiony na scenę dziecięcy folklor jest autentyczny i dostosowany do wieku młodych wykonawców. Sprawiło to, że w 2003 roku Zespół został wpisany w poczet członków Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.  

W VII Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zdobył wiele nagród. 23-24 października 2021VII Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat” po rocznej przerwie powrócił do Wronek w wielkim stylu. Ponad 300 tancerzy reprezentujących ośrodki taneczne z całej Polski przyjechało do Wielkopolski, by pielęgnując polskie tradycje taneczne, walczyć o najwyższe trofeum: „Wielkopolski Bat”.
Pary z grupy dziecięcej „Wielkopolan” startowały w trzech kategoriach wiekowych. Najwyższą nagrodę zdobyły dwie:
Maria Kulka i Wojciech Kamiński w kat wiek. IIIB
Kinga Olejniczak i Miłosz Tomczak w kat. wiek. IIC
Ponadto pozostałe pary wywalczyły następujące miejsca:
kat. wiek. I: Hanna Sikora i Marcin Bryś -V miejsce
kat. wiek. IIC: Helena Mikołajczak i Tomasz Bryś – IV miejsce
kat. wiek. IIC: Węcel Kornelia i Stanisław Sikora – V miejsce
kat. wiek IIC: Alicja Krynicka i Leon Jeckel – XVI miejsce
kat. wiek. IIC: Pola Murmiłło i Władysław Biniak – XX miejsce
kat. wiek. IIC: Helena Zawieja i Gustaw Stacherski – XX miejsce
kat. wiek. IIIB: Maria Lewandowska i Mikołaj Czaiński – IV miejsce
W kategorii Taniec Regionalny za piękne tańce szamotulskie („Gołąbek i Marynia”)
na podium stanęli:
kat. III: Maria Kulka i Wojciech Kamiński – I miejsce
kat. III: Adrianna Kirchner i Mikołaj Czaiński – III miejsce
kat. II: Helena Mikołajczak i Tomasz Bryś – II miejsce
kat. II: Kinga Olejniczak i Miłosz Tomczak – III miejsce
Pozostałe zaszczytne miejsca:
kat. III: Antonina Komin i Tymon Wawrzynek – V miejsce
Kat. II: Kornelia Węcel i Stanisław Sikora – VII miejsce

Skip to content